Viktoriino jezero

Největší jezero Velkých afrických jezer
Viktoriino jezero.

Viktoriino jezero, které je taktéž známé pod názvem Ukerewe, je jezero, které se rozkládá na území tří afrických států. Největší část zaujímá právě ta část, která patří státu Tanzanie a to celých 51%. Dalších 43% jezera patří Ugandě a 6% je na území Keni. Pokud se chystáte na dovolenou do Tanzanie, bude pro Vás návštěva Viktoriina jezera nezapomenutelným zážitkem.

Velká africká jezera

Jak již bylo řečeno, jezero Ukerewe patří do skupiny Velkých afrických jezer, které se naházejí kolem Velké příkopové propadliny v Africe. Jsou to jezera, která se nacházejí hlavně v povodí Nilu, ale také v povodí Konga a Zambezi. Mezi největší jezera, které spadají pod Velká africká jezera spadají jezera jako Tanganika nebo Malawi, které se spolu s Viktoriiným jezerem řadí k těm nejznámějším africkým jezerům.

Rozloha Viktoriina jezera

Rozloha Viktoriina jezera je opravdu majestátní.

Jezero zaujímá rozlohu 68 800 km2 a se srovnání s rozlohou České republiky, která je jen o 10 000 km2 větší než rozloha Viktoriina jezera, je jezero opravdovým velikánem a stává se tak druhým největším sladkovodním jezerem na Zemi. Pro zajímavost, největší sladkovodní jezero na světě je Hořejší jezero na území USA a Kanady. V nejdelším místě měří jezero 320 km a v místě nejširším kilometrů 275. Ve svém nejhlubším místě má 80 metrů a průměrně pak dosahuje hloubky 40 metrů. Jezero se neřadí se svou hloubkou do tabulek nejhlubších jezer a v poměru s ostatními jezery je Viktoriino jezero poměrně mělké a proto netvoří obří zásobárnu vody.

Zajímavosti o Ukerewe

Okoun, nebo-li robalo nilský.

Na východě a jihu jezera jsou písčité pláže. Ve Viktoriinu jezeru se nachází velké množství menších či větších ostrovů. Na co si dát pozor při návštěvě jezera? Na pobřeží a na ostrovech se vyskytuje moucha tse-tse, která je nechvalně známá jako přenašeč spavé nemoci. Jezero je v první řadě využíváno pro rybolov. Nejvíce lovenou původní rybou je tilapia. V minulosti však došlo ve spojení s rybolovem ke katastrofě. Pro rybolov zde byl uměle vysazen okoun nilský. Tento výsad měl důsledek ve vyhubení až 100 druhů původních druhů ryb. Okoun nilský má však kladný ekonomický přínos, jelikož tvoří až 90% veškerého výlovu v oblasti.

Jak se sem dostat

Jelikož se jezero rozkládá na přítoku velkých řek, je možné sem doplout po řece. K lodní dopravě je taktéž jezero hojně využíváno. Nejčastěji se však k jezeru přiblížíte autobusem z nejbližších měst.

Zeptejte se

(vyžadováno)

(nezobrazí se) (vyžadováno)