Jazyk

Tanzánie

Pokud se plynně domluvíte svahilštinou nebo angličtinou, můžete vyrazit do Tanzanie s pocitem, že se tam neztratíte. Narazíte tu na obyvatele, řadí se řadí ke 120 bantuským etnickým skupinám. Největší procento zaujímají Svahilci (9%). O něco méně členů mají Hehet a Bena (7%), Makonde (5,8%), Haya (5,7%). Zbylých 50,5% se dělí mezi ostatní méně významné etnické skupiny.

Z historie Tanzanie

Před 2 miliony let se tu objevily první známky osídlení. V 1. století n.l. místní obyvatelé rozvinuli obchod s Arábií a Indií. V 8. století se Tanzanie zmocnili Arabové a udrželi svoji vládu až do 16. století, kdy otěže vlády převzali Portugalci. Ale pouze do doby, než Arabové sebrali druhý dech a opět se svého bývalého území zmocnili.

Angličané, kteří se připojili k zástupu vládnoucích států, darovali Tanzanii v 60. letech samostatnost. Angličtina tu ale zůstala a připojila se k domorodému nářečí, které tu přetrvalo po dlouhá staletí.

Zanzibar

Zanzibar tvoří společně s Tanganikou jednotný stát Tanzanie. Proto se stejně jako v Tanzánii i tady domluvíte svahilštinou a angličtinou. I složení obyvatel je tu stejné. Opět nejvyšší procento zabírají Svahilci, po nich zástupci etnických skupin Hehet a Bena, Makonde, Haya…

Z historie Zanzibaru

Od 8. století byl Zanzibar prozkoumáván arabskými obchodníky. V 10. století tu Arabové založili kolonii, která prosperovala a rozrostla se ve vzkvétající republiku. Roku 1503 připlulo portugalské loďstvo a založilo tu svoji kolonii. Muslimové jim nedokázali odolávat, ale obchod, který tu Portugalci chtěli provozovat, stejně zanikl, jelikož většina obyvatel byla muslimského původu. V 17. století se Zanzibar dostal zpátky pod vládu Arabů, kde vydržel až do 19. století, kdy se novými pány stali Britové.

Po Arabech a domorodcích tu přetrvala svahilština, kterou nedokázali ani Portugalci, ani Britové zcela potlačit. Proto pokud zabrousíte do vnitrozemí, a budete umět svahilsky, uvidíte, jak se domorodci zatváří při zaslechnutí svého jazyka – dveře pohostinnosti se před vámi otevřou a vy poznáte, co je to skutečný Zanzibar.

Chtěli byste se na dovolené v Tanzánii nebo Zanzibaru domluvit? Zdokonalte se v angličtině!
Kurzy angličtiny – Elvis.cz
Kurzy angličtiny – Ceet.cz
Kurzy angličtiny – Londoninstitute.cz

Chtěli byste se o angličtině dozvědět více?
Profil angličtina – profesionalni-preklady.cz

Potřebujete překlad do angličtiny?
Překlady angličtina – Ceet.cz

Zeptejte se

(vyžadováno)

(nezobrazí se) (vyžadováno)